Forum Zadłużonych - Pomoc zadłużonym w wyjściu z długów

Forum dla osób zadłużonych. Metody i porady dla dłuzników jak wyjść z długów.

Jakie jest ekonomiczne uzasadnienie zbójeckich prowizji?

Porady i pomoc zadłużonym jak wyjść z pętli długów.

Jakie jest ekonomiczne uzasadnienie zbójeckich prowizji?

Postprzez daro0 » 12 cze 2018, o 15:35

Witam,

Zapewne wielu z Was ma do czynienia z czymś takim. Wzięliście jakiś czas temu jakąś pożyczkę w jakimś parabanku czy tam firmie udzielającej pożyczek, niech to będzie dajmy na to kapitał 5000 zł, na jakiś tam procent ale obok tego firma w umowie zawarła zbójecką prowizję w wysokości dajmy na to 4700 zł. Macie dla przykładu problemy ze spłatą, wypowiadają Wam umowę, na wezwaniu przychodzi dajmy na to nieco ponad 8 tys. zł (zakładam że spłaciliście kilka rat) ale w tych 8K macie jakieś niewielkie odsetki, należność główną i prowizję (czy tam dodatkowe koszty) w takich mniej więcej proporcjach czyli np. 4000 zł kapitału, 3760 zł prowizji, reszta to jakieś odsetki.

Mam pytania do bardziej obeznanych w temacie bo sam jestem zielony.

1. Na jakie to właściwie koszty idą te zbójeckie prowizje i na co są właściwie rozliczane? Czyżby w tym wszystkim były zawarte koszty związane z wezwaniami (bo często można się spotkać z bezpłatnymi wezwaniami do zapłaty), na poczet pokrycia należności tych którzy mają problemy a także ukryte wynagrodzenia pracowników?

2. Załóżmy że po wypowiedzeniu umowy wykonam częściową spłatę tytułując to nr. pożyczki na poczet spłaty kapitału. Na co to w takim przypadku zostanie zaliczone? Rozumiem że kapitał + odsetki czy też w jakiejś części na zbójeckie prowizje? Pytam dlatego że to wszystko oczywiście jest zawarte w ratach, zastanawiam się tylko nad tym jak się księguje dokładnie opisane przelewy bankowe.

3. Jak to jest pod tym względem w sądach? W tym rozumieniu jak składacie sprzeciw do nakazu zapłaty a dokonaliście już częściowych spłat tak zatytułowanych to jak to zostanie rozpatrzone? I co jest właściwie w takich przypadkach przedmiotem sporu i jak ta wartość jest obliczana?

Mam do czynienia z taką sytuacją i to niejedną taką firmą pożyczkową, nie na mnie to jest a tylko będę się zajmował spłatą. I tutaj jest pytanie czy lichwiarze faktycznie mogą sobie naliczać takie koszty bo na ten moment nawet nie wiem jakie mają uzasadnienie. Dodam tylko tyle że nie mam zamiaru podawać nazw konkretnych firm, problem jest ogólny i dotyczy rozliczeń i zapisów księgowych.
daro0

Warto sprawdzić

Doradca - reklama

Re: Jakie jest ekonomiczne uzasadnienie zbójeckich prowizji?

Postprzez AntywindykatorNet » 14 cze 2018, o 09:49

Ad. 1. Prowizja to nic innego jak zarobek osoby/firmy udzielającej pożyczki. Wezwanie do zapłaty kosztuje tyle co polecony czyli kilka zł, więc to nie są duże kwoty.
Ad. 2. Najlepiej właśnie tak pisać, że to na kapitał. Zazwyczaj w umowie jest napisane w jaki sposób i na co księgują się wpłaty.
Ad. 3. Rozpatrywane jest, jak to w polskich sądach, różnie. Zdarzy się sędzia, który sam z siebie oddali powództwo, bez potrzeby ingerencji dłużnika, a może się zdarzyć i taki, który będzie kazał dłużnikowi donieść dokumenty za powoda (wczoraj zetknąłem się z taką sytuacją). WPS jest obliczana przez wierzyciela w najprostszy możliwy sposób, czyli Całość długu-wpłaty dłużnika + odsetki za opóźnienie+ewentualne inne koszty, jeśli takie są w umowie. Koniec końców zawsze warto skarżyć kwotę i domagać się obniżenia.

Czy mogą sobie naliczać takie koszty ? No prawo na to zezwala, ale w sądzie często przegrywają.
AntywindykatorNet

Powrót do Forum dla zadłużonych