Problem z zadłużeniem

Temat na forum 'Historie zadłużonych' rozpoczęty przez adriand2015, Sierpień 18, 2015.

  1. adriand2015

    adriand2015 New Member

    Witam wszystkich forumowiczów
    Postaram sie po krótce opisać moją sytuację.Zbieg kilku zdarzeń w moim życiu spowodował ,że popadłem w długi.Jest tego teraz prawie 70 000 tys zł.
    Dużo czy mało,zależy dla kogo.Dla mnie w tym momencie dużo.Raty praktycznie przekraczają moje zarobki(2700zl na rękę).Sam sie teraz zastanawiam jak do tego doprowadziłem i jak mi w ogóle udostępniono taka gotówkę.Jest to kilka większych kredytów plus chwilówki i inne złodziejskie firmy.Do pewnego czasu jakoś to splacałem .Raz mniej,raz więcej,raz się spóźniałem a czasem udawało się na czas.W tym momencie straciłem już płynność finansową totalnie.Zalegam z ratami od dwóch trzech miesięcy.Ciągle dzwonią do mnie z różnych windykacji oraz otrzymuję ponaglenia i nakazy zapłat.Mam świadomośc ,że raczej nieuchronnym jest pojawienie się w niedługim czasie komornika lub nawet kilku.Mam żonę i dwójkę małoletnich dzieci.Mam parę pytań odnośnie tego zadłużenia,jako że chciałbym ochronić rodzinę czy rodziców przed tymi przykrymi konsekwencjami moich długów.
    1.Z tego co wiem komornik może zająć mi połowę pensji,więc jeśli zarabiam 2700zl na ręke weźmie z tego połowę,jakię znaczenie mają tutaj alimenty płacone przeze mnie na dzieci po 350zł na każde miesięcznie .Czy komornik weźmie to pod uwagę i z tych pozostałych 2000zł dopiero zacznie ściągać?
    2.Z żoną mamy rozdzielność majątkowa podpisaną jeszcze przed powstaniem zadłużenia,czy ona jest bezpieczna jeśli chodzi o jakiekolwiek roszczenia?
    3.Nie posiadam żadnych oszczędności ani nieruchomości w tym momencie,mam tylko na siebie samochód o wartości około 10tys,myślalem o tym żeby go jak najprędzej przerejestrować na żonę,żeby go nie zabrali bo bęzie problem z dojazdami do pracy ,przedszkola itp.
    4.Mieszkam z żoną i dziećmi w mieszkaniu jej rodziców,ja natomiast jestem zameldowany u swoich rodziców,nie posiadam tam aktualnie żadnej rzeczy która by była moja,ot po prostu mam tam meldunek.Czy rodzicę mogą być pociągnięci do jakichkolwiek działań komornika pod tym adresem?

    Proszę o odpowiedzi znawców tematu,być może jakieś porady jak za to wszystko się zabrać.Pierwszy krok już zrobiłem-przestałem się dalej zadłużać..


    Pozdrawiam
     
  2.  
  3. Meritum

    Meritum New Member

    Odnośnie pierwszego kroku to zrobił Pan bardzo dużo. Najważniejszy krok już Pan poczynił. Gratuluje.

    A teraz odnośnie pytań. Rodzicom komornik nic nie zrobi, bo cały majątek rodziców należy do nich. Komornik nie ma prawa tego ruszyć, a gdyby zdarzył się jakiś nadgorliwy to przysługuje Panu sprzeciw przeciwegzekucyjny (do 30 dni). Ale to raczej mało prawdopodobne. Rodzice mogą spać spokojnie.

    Odnośnie samochodu. Komornik może go zająć. Oczywiście może Pan go przerejestrować. Ja tego nie mogę Panu proponować, bo to byłoby działanie na szkodę wierzycieli. Ale proszę przeczytać między wierszami. Nikt Panu nie zabroni przerejestrować samochód w formie darowizny (proszę pamiętać o Urzędzie Skarbowym!). Darowiznę przeprowadza się na podstawie umowy którą Pan sporządza pomiędzy Panem a żoną. Ale to mówię tylko teoretycznie. Zorientowany wierzyciel, wkurzony na Pana może to zakwestionować i podciągnąć Pana pod tzw. skargę pauliańską. Mało prawdopodobne ale możliwe.

    Jeżeli żona nie podpisywała Panu żadnych umów kredytowych to na bazie rozdzielności majątkowej jej majątek jest bezpieczny. Wygląda to tak: przychodzi komornik, widzi telewizor, żona pokazuje mu akt notarialny oraz fakturę zakupu na jej imię i nazwisko. Komornik powinien odstąpić od zajęcia. Bo i tak to nic nie da. Jak zajmie, to zgłasza Pan skargę przeciwegzekucyjną i efekt jest taki że komornik ma więcej papierowej roboty (a oni nie lubią pracować bezproduktywnie - w sumie kto lubi?). Skuteczność umowy rozdzielności majątkowej zależy od powiadomienia wierzyciela o jej zawarciu. Gdy brał Pan kredyt musiał Pan pokazać w banku intercyzę a to jest dowód na to że wierzyciel został poinformowany o istnieniu takiej umowy. Żona jest chroniona.

    Jeżeli zaś chodzi o alimenty to sumę uzyskaną z egzekucji komornik dzieli do spraw zgodnie do zasady z art. 1025 kpc, zaspokajając najpierw należności alimentacyjne, a następnie inne sprawy. Należy pamiętać że wszyscy wierzyciele zaspokajani są równocześnie, ale nie równo, tylko zgodnie z regułą uprzywilejowania (np. właśnie te alimenty korzystają z pierwszeństwa) oraz proporcjonalnie między wierzycielami z tej samej grupy.

    W przypadku alimentów, pracodawca może potrącić maksymalnie 60% wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenie i podatku, czyli tak naprawdę 60% wynagrodzenia netto. Ważne jest, że nie ma znaczenia w jakiej wysokości jest to wynagrodzenie. Zatem nawet, jeżeli dłużnik pobiera wynagrodzenie minimalne, to i tak 60% zostanie potrącone.

    --
    z wyrazami szacunku
    MERITUM Ireneusz Miler
    Centrum Oddłużeniowe
     
  4. Meritum

    Meritum New Member

    Jedną z najważniejszych przesłanej aby móc starać się o upadłość konsumencką jest: BRAK WINY W POWSTANIU / ZWIĘKSZENIU STOPNIA NIEWYPŁACALNOŚCI. Na podstawie tego co Klient napisał jego wina jest zasadnicza.


    --
    z wyrazami szacunku
    MERITUM Ireneusz Miler
    Centrum Oddłużeniowe
     
  5. adriand2015

    adriand2015 New Member

    Dziękuje za odpowiedzi.
    Mam jeszcze pare pytań.
    1.Wyczytałem gdzieś,że w tak trudnych sytuacjach można próbować proponować wierzycielowi spłatę 30-40% zobowiązania wynikającego z trudności egzekucji tego ode mnie ,czy to ma rację bytu czy może jestem w błędzie?
    2.Chciałbym spróbować odzyskać ubezpieczenia z niektorych ,a może i wszystkich kredytów i pożyczek.Pozwoliło by mi to stanąć na nogi w tym momencie i uregulować chociażby zaległości.Czy każdy pożyczkodawca powinien na mój wniosek zwrócić mi ubezpieczenie?Jak mogę tego dochodzić?Czy firmy typu provident czy proficredit zwócą mi te koszty ubezpieczenia?
    3.Chciałbym pisać o restrukturyzację kredytów,jak się do tego zabrać?
    Z góry dziękuje za odpowiedzi
     
  6. tadusz03

    tadusz03 New Member

    odpowiedź dla pani Oliwii. niech pani najpierw przeczyta ustawę o upadłości konsumenckiej (nie jest długa) i nie wprowadza w błąd forumowiczów . ustawa ta jest napisana dla potrzeb wierzycieli i tylko ich dobro zabezpiecza, jest tak samo niekorzystna dla osób zadłużonych jak BTE . jest tym samym mechanizmem szybkiego pomijającego procedurę nakazowo -egzekucyjną sprzedania dłużnika w raz z jego majątkiem. proszę nie wprowadzać w błąd, że po wniesieniu wniosku do Sądu o upadłość suma długów przestanie istnieć z mocy prawa. kto w ogóle pani naopowiadał te bzdury, że długi przestaną istnieć po ogłoszeniu upadłości zadłużonego przez sąd ?
    osoby zadłużone przestrzegam przed pochopnym wnioskowaniem o upadłość konsumencką. jest to szybszy sposób na sprzedanie dłużnika z jego skromnym majątkiem i tylko tą materię opisuje ustawa o upadłości. Administratorów proszę o zerknięcie na wpisy pani Oliwi, gdyż są to wpisy wprowadzające w błąd forumowiczów.
    tadusz03
     
  7. Wojtek

    Wojtek New Member

    Za to jest pełno wszelkiej maści padlinożerców co to przekonują jakim wspaniałym dobrem jest ustawa upadłościowa.

    W piekle będziecie się poniewierać za tą krzywdę którą proponujecie zadłużonym

    Ustawa upadłościowa jest napisana pod wierzycieli. A te wszystkie parszywe kancelarie które hurtowo proponują upadłość powinny zostać
    zrównane z ziemią i to natychmiast !
    [/color][/b]
     
  8. PaulinaKIO24

    PaulinaKIO24 New Member

    Witam,

    najważniejsze jest, żeby nie zaciągać kolejnych zobowiązań, jeśli chodzi o upadłość konsumencką jest to w tej chwili najlepsze wyjście. Nie zgodzę się z tym, że Pana wina jest zasadnicza. Jakoś ten dług powstał i musiało stać się coś ważnego w Pana życiu, że został Pan niewypłacalny.



    Pozdrawiam
    Pawłowska Paulina
     
Wczytywanie...
Podobne Tematy - Problem zadłużeniem Forum Data
mam problem z długami chwilówki Forum dla zadłużonych Luty 1, 2021
mam problem ze spłatą chwilówek Jak wyjść z długów Styczeń 6, 2021
Problem - wyzwanie - w spłacaniu pożyczek (prośba o radę doświadczonego człowieka) Forum dla zadłużonych Lipiec 9, 2020
Twoje Długi to nasz problem. Oddłużanie Lipiec 4, 2020
problem ze spłata czy jest szansa na restrukturyzacje w banku Forum dla zadłużonych Czerwiec 1, 2020

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji, personalizacji treści oraz tworzenia statystyk. Użytkownik wyraża zgodę na używanie cookies oraz ma możliwość ich wyłączenia w swojej przeglądarce.
    Zamknij zawiadomienie
  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji, personalizacji treści oraz tworzenia statystyk. Użytkownik wyraża zgodę na używanie cookies oraz ma możliwość ich wyłączenia w swojej przeglądarce.
    Zamknij zawiadomienie