pomogłam rodzinie i wzięłam kredyt na siebie

Temat na forum 'Jak wyjść z długów' rozpoczęty przez Mari, Lipiec 1, 2014.

  1. Mari

    Mari New Member

    Witam, 13 lat temu pomogłam rodzinie i wzięłam kredyt na siebie, przy czym to siostra miała go spłacać, ja byłam tylko figurantem. Z informacji, które od niej uzyskałam wynikało, że kredyt został spłacony. Tymczasem kilka dni temu otrzymałam pismo od firmy windykacyjnej (Ultimo) z wezwaniem do zapłaty na kwotę 2300. Z informacji, które znalazłam w internecie wynika, że dług jest już przedawniony, bo minęło więcej niż 10 lat. Wiem, że mogę przesłać do nich pismo z informacją o przedawnieniu długu, jak skierują sprawę do sądu, to również mogę wnioskować o uznanie przedawnienia. Przy czym bardzo mi zależy, aby nie trafić na czarną listę dłużników, ponieważ w tym roku planuję wziąć kredyt mieszkaniowy. Idealnym rozwiązaniem dla mnie byłoby po prostu spłacenie kapitału bez odsetek. Przeczytałam jednak, że każda forma negocjacji z FW skutkować będzie uznaniem długu, a wtedy będą mogli bez żadnych problemów ściągnąć całość. Myślałam, żeby może udać się z tą sprawą do prawnika, tylko nie wiem jaki byłby najlepszy i ile może chcieć za załatwienie tej sprawy - spłata kapitału i zamknięcie sprawy zadłużenia. Nie chcę być nękana co kilka lat przez firmy windykacyjne, ale też nie chcę zapłacić całości. Siostra wciąż się upiera, że wszystko spłaciła, ale teraz myślę, że po prostu głupio się jej przyznać. Co w tej sytuacji powinnam zrobić? Czy macie może podobne doświadczenia? Na co powinnam uważać? Będę naprawdę wdzięczna za porady.
     
  2.  
  3. Renata1609

    Renata1609 New Member

    Re: Przedawniony dług - jak to zakończyć

    Mari, czy ja dobrze rozumiem ? To Ty podpisałaś Umowę kredytową ? w Umowie nie ma żadnych danych Twojej siostry tylko Twoje ? Po podpisaniu pieniądze przekazałaś siostrze a ona miała spłacać raty zg.z harmonogramem ? W przypadku nie uregulowania przez siostrę rat w terminie powinnaś dostać pismne wypowiedzenie Umowy kredytowej i wezwanie do natychmiastowej spłaty całości kredytu w terminie 30 dni - dostałaś coś takiego ? jeżeli siostra twierdzi, że spłaciła kredyt niech przedstawi Tobie np. dowody wpłat lub historię z konta jeżeli wpłaty były dokonywane przez rachunek lub potwierdzenie spłaty kredytu, które na prośbę klienta wystawiają banki - będziesz mogła je przesłać (KSEROKOPIE) do Ultimo i sprawa zostanie zakończona.
    Jeżeli zaś mamy do czynienia z sytuacją, że jednak siostra nie spłaciła kredytu to najpierw trzeba ustalić czy:
    1. Ultimo działa w imieniu Banku czy może jest już właścicielem długu (Bank może sprzedawać wierzytelności bez wcześniejszego informowania klienta/dłużnika) i wówczas odzyskuje dług dla siebie a nie dla Banku.
    2. czy kredytobiorcą był Bank czy może jakaś firma parabankowa np. Provident ? i czy kredytodawca przekazał sprawę do sądu i uzyskał przeciwko Tobie bankowy tytuł egzekucyjny lub nakaz zapłaty
    Na razie NIC NIE PŁAĆ. Najpierw trzeba ustalić aktualny stan sprawy a później podjąć decyzję o sposobie działania.
    Przeczytaj uważnie pismo - może dostałaś dwa pisma ? szukamy odpowiedzi na następujące pytania:
    !! kto jest właścicielem długu ? Bank czy Ultimo ?
    - jeżeli BANK powinny być następujące zwroty np. "niniejszym wzywamy do uregulowania zadłużenia wobec....(tutaj nazwa banku) lub "Firma Ultima działając w imieniu ....(tutaj nazwa banku) wzywa do zapłaty ...."
    - jeżeli ULTIMO to powinien w piśmie wskazać art.509 i następne KC na podstawie, których została dokonana cesja wierzytelności na ULTIMO co oznacza, że teraz właścicielem Twojego długu jest firma windykacyjna a nie Bank.
    Potrzebuję jeszcze info kiedy został udzielony kredyt (data) na jaki okres ? kwota kredytu ? jaki bank udzielał kredytu ?
    Czekam na Twoje odpowiedzi bo bez konkretów trudno mi dawać dobre rady jeżeli nie widzę dokumentów i nie wiem w jakiej roli występuje Ultimo (to jest bardzo ważna informacja) - wiem co piszę, ponieważ sama odzyskiwałam takie i podobne długi od dłużników dla moich pracodawców, którymi były firmy windykacyjne, banki i instytucje finansowe. Aktualnie jestem w trakcie otwierania własnej działalności (która ma m.in. rozwiązywać takie problemy dłużników) więc jeszcze nie mam możliwości żeby zaprosić Ciebie do mnie i rozwiązać Twój problem.

    Jeżeli ustalimy, że rzeczywiście dług się przedawnił to wtedy w ogóle nie będziesz niczego płaciła tylko wystąpisz do sądu. No ale żeby to zrobić to musimy wiedzieć wszystko o tej sprawie, żebyś nie poniosła dodatkowych kosztów sądowych.

    Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
     
  4. Aga1974

    Aga1974 New Member

    do Renata1609.

    A może mi byś mogła pomóc?

    Jakiś czas temu (9 lat) wzięłam na swoje nazwisko kredyt w banku, okazało się ze było to wyłudzenie wiec sprawa trafiła do sądu jako przestępstwo gospodarcze. Zobowiązałam się naprawić szkodę na rzecz banku w określonym terminie. i wszytko było by fajnie ale w czasie składania doniesienia o popełnieniu przestępstwa bank również sprzedał mój dług Ultimo. W określonym przez są d czasie uzbierałam potrzebną kwotę. Chciałam ją wpłacić do banku ale okazało się ze nigdy nie byłam ich Klientem. Wpłaciłam więc na konto banku z informacją czego wpłata dotyczy, po czym od sądu otrzymała odpowiedź, ze przedmiotowa kwota została przekazana na konto Ultiomo. Zaznaczam, ze była to tylko kwota kredytu bez odsetek zgodnie z postanowieniem sądu. Teraz Ultimo do mnie wydzwania ze muszę im zapłacic odsetki od tamtej kwoty za całe 9 lat, bo ta wpłata była tylko naprawieniem szkody. ok. Ale pytanie moje brzmi, czy bank miał prawo sprzedac moj dług jednocześnie składając sprawę do sądu? bank nie nadał tytułu komorniczego, tzn nigdy nie przekazał tego do komornika tylko od razu FW.
    Druga sprawa jest tego typu że nękają moich bliskich telefonami w mojej sprawie wypytuja i wręcz wymuszają odpowiedzi od osób które nigdy nie były związane z nimi (Ultimo). czy mozna temu jakoś zaradzić? Ostrzeżenie telefoniczne ze sobie tego nie zyczę na nich nie działa. Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki.
     
Wczytywanie...
Podobne Tematy - pomogłam rodzinie wzięłam Forum Data
Komuś pomogłam teraz sama tonę w długach Historie zadłużonych Październik 23, 2016
Chce pomóc w rodzinie Jak wyjść z długów Sierpień 20, 2018

Poleć forum

  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji, personalizacji treści oraz tworzenia statystyk. Użytkownik wyraża zgodę na używanie cookies oraz ma możliwość ich wyłączenia w swojej przeglądarce.
    Zamknij zawiadomienie
  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji, personalizacji treści oraz tworzenia statystyk. Użytkownik wyraża zgodę na używanie cookies oraz ma możliwość ich wyłączenia w swojej przeglądarce.
    Zamknij zawiadomienie