Forum Zadłużonych - Pomoc zadłużonym w wyjściu z długów

Forum dla osób zadłużonych. Metody i porady dla dłuzników jak wyjść z długów.

czy windykator moze dzwonic po mieszkancach wsi w ktorej mieszkam

Forum o windykacji długów. Co może, a czego nie może windykator.

czy windykator moze dzwonic po mieszkancach wsi w ktorej mieszkam

Postprzez idzy11 » 4 lip 2016, o 21:48

Czy windykator moze dzwonic po mieszkancah wsi w ktorej mieszkam. Ma zaznaczone ze wplata czesci nastapi 10
idzy11
 
Posty: 1
Dołączył(a): 4 lip 2016, o 21:38

Warto sprawdzić

Doradca - reklama

 
Posty: 234
Dołączył(a): Cz lip 05, 2006 10:29 am

Re: czy windykator moze dzwonic po mieszkanca ch wsi w ktorej mieszkam

Postprzez michalina256 » 8 lip 2016, o 07:57

nie mam pojęcia, no chyba żeby tylko potwierdzić że tam mieszkasz. Ale o inne wypytywanie sąsiadów chyba nie
michalina256
 
Posty: 1
Dołączył(a): 8 lip 2016, o 07:55

Re: czy windykator moze dzwonic po mieszkancach wsi w ktorej mieszkam

Postprzez ciekawski » 31 lip 2016, o 19:12

nie moze, sa to cechy stalkingu.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ciekawski
 
Posty: 8
Dołączył(a): 31 lip 2016, o 19:02

Re: czy windykator moze dzwonic po mieszkancach wsi w ktorej mieszkam

Postprzez Neron » 30 maja 2017, o 20:52

ciekawski napisał(a):nie moze, sa to cechy stalkingu.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Windykator to nie zakochany fanatyk celebrytki żeby wspominać coś o stalkingu. Polskie praw się kłania art 190 wykuć na pamięc.

Windykator nie może ujawniać SZCZEGÓŁÓW sprawy z identyfikacją dłużnika albo może przedstawić sprawę bez identyfikacji dłuznika.

Windykator może rozmawiać z każdym nawet z sąsiadami, dzielnicowym, straza miejską, dozorcą, itd, np.w ramach przeprowadzania wywiadu gospodarczego.
Neron
 
Posty: 41
Dołączył(a): 27 maja 2017, o 18:39

Re: czy windykator moze dzwonic po mieszkancach wsi w ktorej mieszkam

Postprzez jacek0000 » 15 lip 2017, o 18:23

Jeżeli coś takiego by zrobił, to możesz wytoczyć mu pozew cywilny. Takie działania nie mieszczą się w ramach standardowych czynności.
jacek0000
 
Posty: 4
Dołączył(a): 15 lip 2017, o 17:58
Lokalizacja: Ustroń

Re: czy windykator moze dzwonic po mieszkancach wsi w ktorej mieszkam

Postprzez Vandi76 » 1 lut 2018, o 18:24

Witam to co piszą Ci ludzie to jedno wielkie kłamstwo
o to zapis prawny co może windykator czy jakaś firma windykacyjna
Co może windykator?
fot Shutterstock

Prawa i obowiązki. windykatora. Co może windykator, a czego nie wolno mu robić? Gdzie złożyć skargę na windykatora? Przykłady łamania prawa przez firmy windykacyjne.

- Długo nie mogłam dojść do siebie po rozmowie z pracownikiem działu windykacji Eurobanku - wspomina pani Agnieszka. - Spóźniłam się z ratą kilkanaście dni, a ten zaczął na mnie krzyczeć, straszyć prokuraturą. Do domu pana Andrzeja przedstawiciel firmy windykacyjnej próbował wejść siłą, wkładając but w drzwi. Pani Dorota dostała natomiast wezwanie do natychmiastowego stawienia się w biurze windykatora w celu złożenia wyjaśnień. To jedne z najczęściej spotykanych metod działania niektórych firm windykacyjnych oraz działów windykacji pewnych banków. Metody te są nielegalne, a nawet łamią prawo.
Jeśli chodzi o nieprawne i niekulturalne zachowanie się windykatorów to tutaj od lat prym wiedzie Eurobank. Zajął się tym wreszcie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który bada, czy procedura prowadzenia rozmów z klientami zalegającymi z płatnością nie narusza dobrych obyczajów. Urząd prowadzi również postępowania przeciw wrocławskim firmom windykacyjnym BKKW i WEH Inwestycje. Intrum Iustita została ukarana za straszenie dłużników "działaniami operacyjnymi inspektorów, zmierzającymi do wyegzekwowania długu".

Telefony od wczesnego ranka do późnej nocy, grożenie sądem, prokuratorem, więzieniem, licytacją majątku, nachodzenie w domu, w pracy, podnoszenie głosu podczas rozmowy to dość częste metody pracy windykatorów. Tymczasem firma windykacyjna nie jest policją, prokuraturą, sądem, czy komornikiem, a jej rolą jest doprowadzenie do ugody z dłużnikiem w celu odzyskania długu, np. rozłożenia spłat zadlużenie na raty. Firma działa w imieniu wierzyciela i nie uprawnień większych niż on sam. Jeśli windykatorowi nie uda się porozumieć z dłużnikiem może skierować pozew do sądu o zapłatę pożyczki, a gdy otrzyma tytuł wykonawczy skierować do komornika wniosek egzekucyjny. Groźby wobec dłużników, podawanie nieprawdziwych informacji są niezgodne z prawem, niekiedy są również przestępstwem.

Poważnym wykroczeniem, będącym probą zastraszenia jest straszenie wizytą windykatorow w domu dlużnika i zajęciem jego rzeczy. Windykator nie ma bowiem prawa wchodzenia do domu dłużnika, jeśli ten dobrowolnie go nie wpuści, a tym bardziej przewłaszczenia jego rzeczy. Podobnie niemożliwe są wizyty "terenowych inspektorów windykacji" w celu oszacowania majątku dłużnika. Jedynie komornik ma prawo wejść do mieszkania i zając rzeczy na poczet spłaty długu. Windykator nie może również straszyć zadłużonego policją, sądem, aresztem. Nie może on również rozmawiać o problemach zadłużonego z osobami trzecimi, np. sąsiadami, przełożonymi w pracy, naruszyłby w ten sposób tajemnicę bankową. Nie ma prawa wysyłania do pracy listów, faksów, nie może też nachodzić dłużnika w miejscu pracy. Nie ma prawa wpisywać zadłużonego na jakiekolwiek "czarne listy dłużników". Częstą praktyką windykatorów jest także wprowadzanie w błąd osoby które prześladują. Jeżeli windykator celowo wprowadza w błąd co do okoliczności związanych z zadłużeniem oraz konsekwencji zaprzestania spłaty, dopuszczać się może przestępstwa wyłudzenia.

Windykatorzy działając w sposób niezgodny z prawem liczą, słusznie jak się okazuje, na jego nieznajomość przez dłużnika. Starają się wywrzeć na niego presję i zastraszyć. Często rzeczowe i konkretne odpowiedzi w rozmowie z przedstawicielem firmy windykacyjnej bądź banku wystarczą, aby zaprzestał niedozwolonych praktyk. Skuteczną metodą jest nagrywanie rozmów z wcześniejszym uprzedzeniem o tym rozmówcy. W wypadku naruszenia przez windykację norm prawa, powinniśmy niezwłocznie zawiadomić policję lub bezpośrednio prokuraturę składając doniesienie o możliwości popełnienienia przestępstwa. Niezależnie możemy złożyć też reklamację w samej firmie windykacyjnej, żądając zaprzestania bezprawnych praktyk oraz złożyć doniesienie o takich poczynaniach do Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji. Dłużnik może również oświadczyć windykatorowi, że kwestionuje dług i nie ma zamiaru go spłacać, dopóki nie zostanie potwierdzony prawomocnym wyrokiem sądowym i nie życzy sobie negocjacji, ani też jakichkolwiek kontaktów z firmą windykacyjną. Nie ma potrzeby uzasadnienia windykatorowi swojego stanowiska.

Nawet jeśli uda nam się "rozprawić" z windykatorem, dług pozostaje i w dalszej kolejności mogą się nim zająć sąd i komornik, a instytucje te mają znacznei szersze uprawnienia od firm windykacyjnych. Chamski windykator, łamiący prawo, to na szczęście nie jest norma. Wiele firm windykacyjnych przestrzega kodeksu postępowania w kontaktach z dłużnikiem i dąży do polubownego rozwiązania problemu. Nie należy unikać kontaktów z windykatorem, ale strać się z nim porozumieć. Dobrym rozwiązanie, zwłaszcza gdy trudno rozmawia się z windykatorem, może być bezpośredni kontakt z wierzycielem i porozumienie się w sprawie spłaty długu. Sprawdźmy również, czy nasz dług się nie przedawnił, termin przedawnienia wynosi 10 lat lub 3 lata w zależności od zobowiązań.
Vandi76
 
Posty: 4
Dołączył(a): 17 sty 2018, o 05:47
Powrót do Co może windykator 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników